Pirmas vaistas nuo streso
Pasaulyje atlikta daugybė mokslinių tyrimų, kurie įrodo, kad stresas mūsų gyvenime neigiamai įtakoja sveikatą. Didelė dalis ligų, ypatingai širdies sutrikimai gali būti sukelti dėl stresinių situacijų. Tačiau mes turime paprastą būdą viso to išvengti – lankytis pirtyje. Pirties malonumai padeda išvengti arba sumažinti stresą. Visų pirma, pirtis yra nedidelė, šilta, jauki patalpa. Tai lyg atskiras pasaulis be blogų minčių, problemų ir kasdieninių rūpesčių. Pirties šiluma atpalaiduoja kūno raumenis, gerina medžiagų apykaitą, skatina endorfino išsiskyrimą. Endorfinas – tai natūralus organizmo geros savijautos cheminis junginys, kuriam išsiskiriant žmogus tampa laimingu. Taigi, apibendrinant, kaip gali kilti stresas, jeigu jus supa tik malonumai?
Atpalaiduoja raumenis ir mažina raumenų bei sąnarių skausmus
Kaip ir minėjome anksčiau, pirties procedūros skatina endorfino išsiskyrimą. Endorfinas pasireiškia švelniu, maloniu, raminamuoju efektu, artritinio bei raumenų skausmo mažinimu, priešingai nei intensyvus fizinis darbas. Kaitinimasis pirtyje kelia ir kūno temperatūrą, dėl to išsiplečia kraujagyslės ir paspartėja kraujo cirkuliacija. Visa tai priveda prie to, kad organizmas natūraliai sumažina ar visiškai panaikina artritinį ar raumenų skausmą. Po intensyvaus fizinio darbo ar sporto užsukite į pirtį ir atpalaiduokite raumenis, sumažindami jų įtampą bei pašalindami rūgštis bei toksinus.
Skatina toksinų išsiskyrimą
Noras apsilankyti pirtyje dažniausiai kyla šaltuoju metų laiku. Tokiu metu žmonės mažai prakaituoja, nes lauko temperatūra yra gana žema, minusinė. Tad paprakaituoti galima pirtyje. Prakaitavimas turi didelę įtaką sveikatai. Kraujotakos karštis persiduoda į odą. Tuomet žmogaus nervų sistema siunčia signalus milijonui prakaito liaukų, kurios yra padengusios žmogaus kūną. Stimuliuojamos prakaito liaukos išskiria prakaitą. Ši sistema veikia tam kad atvėsintų kūną. Stiprus prakaitavimas pirtyje padeda sureguliuoti švino, cinko, vario, nikelio ir gyvsidabrio pusiausvyrą. Šių toksinų žmogus prisirenka kasdieninėje aplinkoje.
Pirties procedūros valo odą
Kaitinimasis pirtyje yra vienas seniausių odos valymo būdų. Odai prakaituojant ji išsivalo, bei pašalina pasenusias odos ląsteles. Odai prakaituojant iš odos latakų bei epidermio pašalinamos bakterijos. Išvalytos poros reiškia gerą kapiliarų cirkuliaciją, kas įtakoja odos švelnumą bei grožį. Prakaituojant maistingomis medžiagomis praturtintas skystis cirkuliuoja odoje atnaujindamas odos ląsteles ir netgi išlygindamas mažas raukšleles. Maistingomis medžiagomis bei mineralais turtingas prakaitas yra labai svarbus odos kolageno struktūros palaikymui. Odos prakaitavimas pirtyje įtakoja kolageną, kuris atstato raukšleles bei nežymius odos įdubimus. Taip pat suaktyvindamas ląstelių veiklą odai sugrąžina gyvybiškumą bei sveiką išvaizdą. Pirtis – tai ir priemonė odos riebalinių liaukų gydymui, kadangi prakaituojant iš gilumos išvalomos poros, o ne tik nušveičiamas jų paviršius.
Skatina gilesnį miegą
Tie, kurie yra buvę nors kartą pirtyje, gali drąsiai pasakyti, kad po pirties jie miegojo „kaip užmušti“. Ar tiesa? Tikrai taip. Net mokslininkai yra įrodę, kad pirtis prisideda prie to, kad miegas būna gilesnis ir saldesnis. Dėl endorfino išsiskyrimo kūno temperatūra lieka pakilusi iki vėlyvo vakaro, kuomet žmogus eina miegoti. Šis lėtas atpalaiduojantis endorfino mažėjimas skatina miegą. Tad imkite vantą į rankas ir miegosite kaip kūdikiai!
Pirtis teikia socialinę ir pramoginę naudą
Kadangi pirtis yra privati ir uždara erdvė, todėl nori ar nenori – žmonės ima bendrauti tarpusavyje. Pirties procedūros, masažai, vanojimai vanta skatina žmonių tarpusavio ryšį, žmonės tampa laimingesniais. Norintiems pabūti vienumoje, kurie yra pavargę nuo žmonių ir bendravimo – pirtis tampa geriausiu draugu, kuris nekelia triukšmo. Raminanti muzika, gaivūs aromatai ir šiluma. Pirtis yra tinkama vieta intymiam ir ramiam pokalbiui.
Gerina širdies kraujagyslių veiklą
Kaitinantis pirtyje, išsiplečia kraujagyslės ir padidėja širdies veikla. Medicininiais tyrimais įrodyta, kad širdies plakimas gali kilti nuo 60 – 70 dūžių per minutę iki 110 – 120 ar net 140 – 150 dūžių per minutę (kaitinantis labai intensyviai), ir taip pat nukristi žemiau pradinio atsivėsinus po šaltu dušu. Todėl reguliariai lankydamasis pirtyje žmogus ne tik treniruoja širdies raumenis ir skatina jos darbingumą, bet ir sureguliuoja organizmo veiklą. Dar didesnė įtaka sveikai širdies kraujagyslių veiklai palaikyti daroma tuomet, kai po kiekvieno pasikaitinimo pirtyje priimamas šaltas dušas ar pasineriama į vėsų baseiną ar ežerą. Kaskart staigiai pakeitus temperatūrą (iš karšto į šaltą ar atvirkščiai) širdies pulsas suaktyvėja iki 60 %. Tai prilygintina sportinių pratimų teikiamai naudai.
Pirtis degina kalorijas
Prakaitavimo procesas reikalauja daug energijos. Ši energija tai riebalų bei karbohidrato virtimas prakaitu, kurio procese ir deginamos kalorijos. Pasak JAV armijos medicininių tyrimų (WardDean, M.D.) “normaliai besivėdinantis žmogus vienu užėjimu į pirtį gali išgarinti apie 500 gr. ir netekti 300 kalorijų”. Besirūpinantys sveika gyvensena asmenys teigia, kad kalorijų deginimas – tai širdies veiklos aktyvinimas. Paspartėjus širdies veiklai, organizmas reikalauja daugiau deguonies, ir kūnas pradeda versti kalorijas į naudingą energiją.
Virusai bijo pirties
Vokietijoje atlikti pirties medicininiai tyrimai parodė, kad pirtis ženkliai sumažina peršalimo bei gripo simptomus. Organizmas susidūręs su pirties karščiu bei garais (tradicinėje pirtyje) ima gaminti baltuosius kraujo kūnelius daug greičiau, kas padeda kovoje su liga ir užmuša virusus.
Pirtis (ypač su garais: įpylus eukalipto eterinio aliejaus į vandenį) taip pat padeda atsikratyti nemalonių sinusitinių uždegimų, peršalus ar esant alergijai. Garai ir karštis atkiša užsikišusią nosį ir leidžia pasimėgauti pirties malonumais.
Pirtis – tai antra bažnyčia
Taip teigdavo senovės baltai. Taigi, kada paskutinį kartą buvai pirtyje?